وبسایت اختصاصی بهتره یا وردپرسی؟
سایت های اختصاصی

با توجه به بازار پر رونق موجود درفضای وب، اکثر کسب و کارهای سنتی به این نتیجه رسیده اند که برای جا نماندن از رقابت بازار، بهتر است برای کسب و کار خود به دنبال راه اندازی یک وبسایت باشند. اما بعد از تصمیم گیری در این رابطه با چالش ها و سوالات فراوانی رو برو میشوند. اولین سوال و شاید پایه ای ترین و مهمترین آن، این سوال باشد که وبسایت اختصاصی یا ورد پرسی ؟ 

  سایت شرکت باران  

وبسایت اختصاصی یا وردپرسی

در این مقاله قصد داریم به این سوال به صورت کامل ، ساده و مختصر پاسخ دهیم.

ابتدا به تعریف سایت  های اختصاصی می پردازیم ، به زبان ساده سایت های اختصاصی سایت هایی هستند که به طور اختصاصی برای شما طراحی می شوند و در آن از جایی کد کپی نمی شود و کد های وبسایت شما در دسترس دیگر افراد  قرار نمی گیرد.

وبسایت های اختصاصی هم مانند دیگر وبسایت ها معایب و مزایی دارند که در ادامه مقاله به آن  میپردازیم.

مزایای وبسایت اختصاصی یا وردپرسی

وبسایت اختصاصی همانگونه که از نامش پیداست یک وبسایت است که به صورت دلخواه و سفارشی برای یک شرکت، سازمان یا فرد خاص طراحی و پیاده‌سازی شده است.

از جمله مزایای وبسایتهای اختصاصی میتوان موارد زیر را نام برد:

منحصر به فرد بودن

همانطور که در بالا اشاره شده است، با داشتن یک وبسایت اختصاصی، می‌توانید از طراحی حرفه‌ای و فوق‌العاده‌ای بهره‌مند شوید. وبسایت های اختصاصی علاوه بر اینکه راه حلی عالی برای برندینگ کسب و کار شما هستند، به پرستیژ و جلوه کاریتان نیز کمک می‌کنند. علاوه بر این، صفحه وب اختصاصی می‌تواند در توسعه کسب و کار شما بسیار مفید باشد؛ زیرا مشتریان به راحتی می‌توانند از خدمات شما بهره‌مند شوند و با شما در ارتباط باشند.

با این حال، نکته قابل توجه این است که منحصر به فرد بودن یکی از ویژگی‌های مهمی است که باعث می‌شود وبسایت شما از بقیه تمایز پیدا کند.


امنیت وبسایت اختصاصی یا وردپرسی

امنیت بالا

وبسایت‌های اختصاصی به دلایل مختلفی از جمله رعایت استانداردهای امنیتی بالاتر و طراحی مناسب و پیچیده‌تر از نظر امنیتی، در مقایسه با وبسایت‌های وردپرسی، امنیت بالاتری دارند. وبسایت‌های وردپرسی به دلیل گستردگی و شهرت بیشتر، هدف بیشتری برای حملات اینترنتی هستند و در صورتی که به نحوی به روزرسانی و پشتیبانی نشوند، ممکن است به خطر امنیتی بیشتری افتاده و آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به سایر وبسایت‌ها داشته باشند.

از طرفی، وبسایت‌های وردپرسی نیز قابلیت‌های امنیتی بسیاری را دارند. این سیستم محبوب مدیریت محتوا، از طریق استفاده از افزونه‌های امنیتی و به روزرسانی‌های مداوم، امکان مقابله با حملات اینترنتی را فراهم می‌کند. همچنین، استفاده از قالب‌های پرسنلی و بسته‌های امنیتی هم می‌توانند به افزایش امنیت وبسایت و کاهش آسیب‌پذیری آن کمک کنند.

در نهایت، برای داشتن یک وبسایت امن و مقاوم در برابر حملات اینترنتی، علاوه بر استفاده از وبسایت اختصاصی یا وردپرسی، به روزرسانی منظم سیستم، رعایت تمامی استانداردهای امنیتی مرتبط، استفاده از گواهینامه SSL، پشتیبانی مناسب و نظارت جدی بر روی فعالیت‌های وبسایت اموری مهم هستند .


طراحی وبسایت اختصاصی یا وردپرسی


امکان سفارشی سازی

یکی از مزایای ساخت وبسایت اختصاصی، سهولت اعمال تغییرات دلخواه مشتری است. در وبسایت‌های اختصاصی، شما بر خلاف وبسایت‌های ایجاد شده با سیستم های مدیریت محتوا  قادر به اعمال بدون محدودیت هرگونه تغییرات دلخواه هستید و می‌توانید برای نیازهای خود، صفحات و انواع بخش های  مورد نظر را به صورت سفارشی جایگذاری کنید.

این امر به شما اجازه می‌دهد تا هموراه  وبسایتی توسعه پذیر و کاملا مطابق با کسب و کار خود داشته باشید  و بدون نیاز به هیچ  افزونه یا قالب آماده ای، به نیازهای خود پاسخ دهید.

هزینه نسبتا بالا

هر چند که وبسایت‌های اختصاصی در بسیاری از موارد دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و پیشرفته‌تری نسبت به وبسایت‌های تولید شده با سیستم‌های مدیریت محتوا هستند، اما با این حال هزینه بالاتر آنها، می‌تواند در مقایسه با وبسایت‌های ساخته شده با استفاده از CMS، یکی از معایب آنها به حساب آید. در بسیاری از موارد، ساخت یک وبسایت اختصاصی مستلزم استفاده از یک تیم طراحی و توسعه قدرتمند است، که هزینه آن برای بسیاری از کسب و کارها بسیار بالا خواهد بود.

از طرفی، استفاده از یک CMS مانند وردپرس یا جوملا به کاربر اجازه می‌دهد تا یک وبسایت با امکانات ابتدایی را با کیفیت بالا و هزینه بسیار کمتری ایجاد کنند. بسیاری از CMS های رایگان همچنین دارای قابلیت‌های قابل قبول و ابزارهای گسترده‌ای هستند که به کاربران اجازه می‌دهد تا وبسایت‌هایی با طراحی حرفه‌ای و ویژگی‌های کاربرپسند بسازند.

با این حال، باید به این موضوع دقت کرد که در صورت نیاز به قابلیت ها و  ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد، مانند فروشگاه آنلاین حرفه ای، سیستم های اتوماسیون یکپارچه و...  استفاده از یک CMS ممکن است به اندازه کافی رضات بخش نباشد و در این موراد ساخت یک وبسایت اختصاصی  توصیه میشود .


هزینه وبسایت اختصاصی یا وردپرسی


زمانبر بودن فرآیند تولید

طراحی وبسایت های اختصاصی برای هر کسب و کاری یک فرآیند زمان‌بر و پیچیده است. در این روش، تمامی قابلیت‌های وبسایت به صورت دستی و با توجه به نیازهای خاص کسب و کار طراحی و مهندسی  می‌شود. از این رو، زمان لازم برای طراحی یک سایت اختصاصی به شدت متغیر است و بسته به پیچیدگی پروژه، ممکن است مدت زمان زیادی برای تکمیل شدن پروژه نیاز باشد.

به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما به یک وبسایت فروشگاهی اختصاصی نیاز دارد، باید به صورت جداگانه به تمامی جزئیات آن پرداخته شود. این شامل بخش هایی مانند طراحی صفحات، پردازش سیستم پرداخت و جریان های مالی ، انتقال داده ها و بهینه سازی عملکرد وبسایت می شود. این فرآیند ها برای یک وبسایت اختصاصی، ممکن است تا چندین ماه طول بکشد.

با این حال، وبسایت های تولید شده با سیستم های مدیریت محتوا به راحتی و در برخی مواقع حتی بدون دانش برنامه نویسی  قابل پیاده سازی هستند و با تغییر پوسته و افزودن افزونه های متعدد، می‌توان به سرعت یک وبسایت کامل و کارآمد را ایجاد کرد. از این رو، زمان لازم برای ساخت یک وبسایت با سیستم مدیریت محتوا، به مراتب کمتر از زمان لازم برای ساخت یک وبسایت اختصاصی است.

احتیاج به دانش فنی بالا جهت تولید

تولید وبسایت‌های اختصاصی به دلیل پیچیدگی بیشتر نسبت به سیستم‌های مدیریت محتوا، به دانش و مهارت فنی بیشتری نیاز دارد. زیرا در وب وبسایت‌های اختصاصی، باید از صفر شروع کرده و تمامی قابلیت‌ها، طراحی، کد نویسی و پیاده‌سازی را به صورت اختصاصی و با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف، انجام داد.

به علاوه، پیاده‌سازی قابلیت‌های خاص در وب وبسایت اختصاصی، نیاز به برنامه نویسی حرفه‌ای دارد تا برای کاربران، امکانات و خدمات منحصر به فردی ارائه شود. در این روش، با توجه به نیازهای خاص هر شرکت یا سازمان، تکنولوژی‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین، برای تولید وبسایت‌های اختصاصی، نیاز به دانش و مهارت فنی بالا در زمینه طراحی وب، برنامه‌نویسی و بهینه سازی وبسایت برای موتور های جستجو یا همان سئو، دارد. در نتیجه، شرکت‌ها و کسب و کار های محتلف برای داشتن یک وب سایت اختصاصی و بهینه شده، معمولاً به تیم‌های تخصصی و فنی با تجربه نیاز دارند . همانطور که دیدین در انتخاب بین وبسایت اختصاصی یا وردپرسی موضوعات مهمی وجود دارند که باید به همه آنها توجه داشت.

حال اگر به دنبال طراحی وبسایت  اختصاصی برای کسب و کار خود هستید شرکت توسعه فناوری باران اینجاست تا با بهترین روش این کار را برای کسب و کار شما انجام دهد.

در صورت نیاز به مشاوره ، می توانید با کارشناسان مجموعه توسعه فناوری باران ارتباط بگیرید .